خانه / تاریخی / بانوان مشاهیر / بانوان مشاهیر در تاریخ

بانوان مشاهیر در تاریخ

حضرت فاطمه (س)، معصوم سوم:

فاطمه (علیها السلام) در سال پنجم پس از بعثت و در روز ۲۰ جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. مادرشان حضرت خدیجه و پدرش پیامبر اکرم (ص) می باشد. برای ایشان نام های دیگری ذکر شده است که عبارت اند از: صدیقه، طاهره، راضیه، زهرا، زکیه و بتول. فاطمه (س) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می باشد. کنیه اش ام الحسین، ام ابیها و ام الائمه بود. ایشان در سال ۲ هجری به عقد حضرت علی (ع) درآمد. سراسر زندگانی فاطمه (س)، مملو از مکارم اخلاق و رفتار های نمونه و انسانی است.
سرانجام در روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری، دختر پیامبر بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نمودند و به شهادت رسیدند؛ درحالی که از عمر مبارکش بنا بر مشهور، ۱۸ سال بیشتر نمی گذشت و بنا بر مشهور تنها ۹۵ روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمودند.

اوستین جین (۱۸۱۷ – ۱۷۷۵ م)

خانم جین داستان نویس و نوئل نویس معروف بریتانیایی در همپشایر در خانواده ای مذهبی متولد شد. پدرش کشیش کلیسا بود. او شش رمان بیشتر خلق نکرد اما همین تعداد تاثیر زیادی بر ادبیات بعد خود داشت. جین اوستین برای نوشتن داستان های خود به شهر های مختلف سفر می کرد و سر انجام در وینچستر دار فانی را وداع گفت. بیشتر نوشته های او با نام مستعار انتشار یافته اند.

مهم ترین آثار وی عبارتند از: غرور و تعصب، حس و حساسیت، مانسفیلد پارک، تشویق، إما و کلیسای نورتانگر.

کوری، ماری اسکلودووسکا (۱۹۳۴ – ۱۸۶۷ م )

مادام ماری کوری در ورشو لهستان متولد شد. در کودکی بسیار باهوش بود و از چهار سالگی شروع به تحصیل کرد خیلی زود پیشرفت کرد و در ۳۳ سالگی برای دریافت دانشنانه به پاریس رفت و در سال ۱۸۹۵ با پییر کوری استاد فیزیک و شیمی در شهر پاریس ازدواج نمود و برای گذراندن دکترای خود بنا به پیشنهاد شوهرش در صدد جستجوی اجسامی غیر از اورانیوم که دارای همان خواص باشد برآمد. ما

پکن.

وینیچ، اتل لیلیان (۱۹۶۰ – ۱۸۶۴ م ):

دام کوری سایر مواد معدنی را مورد آزمایش قرار داد و ملاحظه نمود که تشعشع یکی از مواد معدنی قوی تر از اورانیوم است.
مادام کوری و شوهرش هردو مشغول کار شدند و در روز های ۱۸ و ۲۶ ژانویه سال ۱۸۹۸ به اکتشاف پولونیوم و رادیوم موفق گردیدند. پییر کوری به اتفاق بکرل و مادام کوری در سال ۱۹۰۳ به دریافت جایزه نوبل فیزیک مفتخر گردید. ماری اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته فیزیک شد. ولی در سال ۱۹۰۶ پییر در اثر تصادف با گاری درگذشت و مادام کوری پس از مرگ شوهرش به مطالعات خود ادامه داد و در سال ۱۹۱۰ موفق به تهیه رادیوم خالص شد و در این هنگام استاد سوربون و عضو آکادمی طب شد و در سال ۱۹۱۱ برای دومین بار موفق به دریافت جایزه نوبل (این بار در شیمی) شد و او در چهارم ژوئیه درگذشت.

دوبوار، سیمون (متولد ۱۹۰۸ م):

خانم سیمون دوبوار از نویسندگان معاصر و اگزیستانسیالیست فرانسه است. تحصیلاتش را در رشته ریاضی و فلسفه به پایان رساند و علاقه زیادی به تدریس فلسفه داشت. وی منشی ژان پل سارتر پایه گذار مکتب اگزیستانسیالیسم بوده است و تا آخر عمر دوستی او با سارتر ادامه داشت وی به معضلات و مشکلات زنان در طول تاریخ بسیار اهمیت می دهد و این موضوع در آثارش مشهود است.
آثار معروف وی عبارت اند از: ماندارن ها، میهمان، خاطرات یک دختر جوان.

باک پرل. س (۱۹۵۳ – ۱۸۸۸ م):

در آمریکا متولد شد. پدر و مادرش از مبلغان دینی بودند. کودکی را همراه خانواده در چین گذراند. تحصیلاتش را در آمریکا به پایان رساند و به نویسندگی پرداخت. بعد ها دوباره به چین باز گشت. وی در چین شهرت بسیاری دارد. در سال ۱۹۳۲ جایزه پولیترز و در ۱۹۴۵ جایزه ادبی هاولر و در ۱۹۳۸ جایزه ادبی نوبل را دریافت کرد.
آثار وی عبارت اند از: باد شرقی، باد غربی – خاک خوب – پسران – مادر میهن پرست – فرشته جنگجو – محبوبم بازگرد – تفرقه در خانواده – تبعید – نسل اژدها – این دل پرغرور – داستان چینی – امروز و همیشه، مرادن خدا، انقلابی جوان، خانه ی قسمت شده، همه مردان برادرند، خدایان دیگر، زن مجلل، اولین زوجه، عمارت کلاه فرنگی، نامه ای از پکن.

وینیچ، اتل لیلیان (۱۹۶۰ – ۱۸۶۴ م ):

این بانوی انگلیسی در خانواده ای تحصیل کرده متولد شد. تحصیلاتش را در برلین به پایان برد و همزمان موسیقی را نیز به خوبی آموخت. در نوشته هایش به مسائل اجتماعی خصوصاً آزادی تاکید بسیار دارد وی چندین اثر نویسندگان روسی را به انگلیسی ترجمه کرده. اولین اثر وی با نام «خر مگس» شهرت جهانی کسب کرد. سایر آثارش عبارت اند از:

کفشت را بکن، جک دایموند، الیویالتام، دوستی گسیخته شده.

 

وبستر، جین (۱۹۱۶ – ۱۸۷۶ م):

خانم وبستر در نیویورک متولد شد. از نزدیکان مارک تواین نویسنده مشهور و معروف است و علت علاقه ی زیادی که به سیر و سفر داشت سفری به دور دنیا کرد (به همراه پدرش) سپس به نویسندگی پرداخت وی ابتدا موفق نبود ولی با نوشتن بابا لنگ دراز به شهرت رسید. سبک نوشتاری وی بسیار روان و ساده است و شامل گروه سنی خاصی نمی شود. این خانم در اوج معروفیت بود که در سن ۴۰ سالگی درگذشت.

آثارش عبارت اند از: وقتی که پاتی به دانشکده رفت، بابا لنگ دراز.

ستو، هاریت بیچر (۱۸۹۶ – ۱۸۱۱ م):

خانم هاریت بیچر ستو در ایالت کنتاکی امریکا در خانواده ای پر جمعیت متولد شد. پدرش مردی روحانی و تهیدست بود. وی در جوانی در مدرسه ای به مدیریت خواهرش به شغل آموزگاری اشتغال داشت. هاریت با یک کشیش ازدواج کرد و صاحب هفت فرزند شد. وضع برده داری امریکا در آن زمان تاثیر زیادی بر روحیه وی گذاشت و این امر باعث شد تا کتاب معروف «کلبه عمو تم» را به رشته تحریر در آورد که باعث معروفیت وی شد. این کتاب سرگذشت و زندگی سخت بردگان سیاه پوست را با مهارت بسیار بیان می کند.

سایر آثار وی عبارت اند از: خاطرات شیرین از سرزمین های بیگانه، مروارید جزایر اور، پیرمرد شهر نشین

 

ساگان، فرانسوز (متولد ۱۹۳۹ م):

خانم ساگان از نویسندگان معاصر فرانسوی است. به دلیل مخالفت قوانین از مدرسه اخراج شد و خیلی زود به نوشتن روی آورد. معروف ترین اثر وی «سلام بر غم» نام دارد که به اثر بسیار جوان بود، وی بیش از ۴۰ رمان و نمایشنامه نوشته است.

سایر آثار وی عبارت اند از: یک نوع لبخند، در یک ماه، در یک سال، قصری در سوئد، آیا برامس را دوست دارید، ضربه ی طبل.

 

31+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

2 دیدگاه

  1. In Love

    2+

    کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

    • avatar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلک ها کلیک کنید تا در متن قرار گیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette