خانه / اخبار / ویروس زیکا میلیون ها تن را ویروسی کرد!!

ویروس زیکا میلیون ها تن را ویروسی کرد!!

ویروس زیکا میلیون ها تن را ویروسی کرد!!

میلیون ها تن انسان بی گناه در اثر گناه ندانستن جان خود را از دست دادند؟

ویروس زیکا جان میلیون ها تن مردم جهان را گرفت.

ویروس زیکا عامل غافل گیر کننده ی بشر در سال ۲۰۱۶٫ ویروس زیکا به ۲۴ کشور در قاره آمریکا رسید.

۱٫۵ میلیون برزیلی درگیر ویروس زیکا.

این ها تیتر هایی هستند که امروزه در همه جا و در همه مکان می بینیم و در مورد آن ها میشنویم. لازم است برای جلوگیری از پیشرفت این ویروس کشنده و خطر ناک بیشتر و بهتر وقت بگذاریم و یکدیگر را آگاه سازیم. در اینجا هر انچه که شما لازم است درمورد زیکا بدانید ذکر شده است.

 

مردم سرتاسر دنیا این روزها نگران ابتلا به بیماری خطرناک و کشنده ای هستند که ناقل ان حشره ای موزی است. ویروس زیکا با ایجاد اختلال در شکل جمجمه و مغز موجب مرگ می شود.

 

ویروس زیکا - شهر بانوان
ویروس زیکا – شهر بانوان

ویروس زیکا و حشره ای که انسان را می کشد

ویروس زیکا این روزها تبدیل به کابوس مردم آمریکا و بسیاری از دیگر کشور های اروپایی شده است . بیماری کشنده ای که از طریق یک حشره میلیون ها تن را تهدید می کند.
میلیون ها تن از مردم جهان در سراسر جهان این روزها علاوه بر نگرانی از گسترده شدن ابعاد بحران های مختلف انسانی ناشی از جنگ و گرسنگی، با مشکل مرگبار دیگری مواجه شده اند که ” زیکا” نام دارد.بیماری که از طریق پشه به انسان منتقل می شود و باعث بروز اختلالات مغزی و در نهایت مرگ می شود. سازمان بهداشت جهانی درباره گسترش ویروس زیکا در سراسر قاره امریکا هشدار داد و گفت: زنانی که قصد رفتن به مناطقی دارند که در آن ویروس زیکا وجود دارد، باید پیش از سفر و یا بازگشت، مشاوره پزشکی کنند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که خطر شیوع این بیماری به سراسر قاره آمریکا وجود دارد. تاکنون شواهدی از وجود این بیماری در ۲۱ کشور در آمریکای شمالی و جنوبی و کارائیب تایید شده است.

 

علائم بیماری و ویروس زیکا

عوارض ویروس زیکا در بدن انسان
ویروس زیکا که توسط پشه به انسان منتقل می شود عوارض خطرناکی مانند میکروسفالی (کوچکی جمجمه و اختلال رشد مغزی) ایجاد می کند. پزشکان در خصوص این عوارش ابراز نگرانی کرده اند.
این بیماری که در اکثر موارد بدون علامت است یا علائم خفیفی همچون تب خفیف، سردرد، درد مفاصل، التهاب و قرمزی ملتحمه چشم و لکه های پوستی دارد، از راه خون منتقل می شود. علاوه بر این، همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است و در سال ۱۹۴۷ میلادی در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد. کارشناسان امور بهداشت اعلام کردند که شیوع ویروس زیکا در قاره امریکا تا حدی جدی گرفته شده است که برخی کشورها از زنان خواسته اند از بارداری تا سال ۲۰۱۸ جلوگیری کنند، اما این ویروس در واقعیت امر چه اندازه خطرناک و کشنده است؟

 

ویروس زیکا - شهر بانوان
حامل ویروس زیکا – شهر بانوان

پشه حامل ویروس زیکا
از آنچه این روزها در مورد ویروس “زیکا” می خوانید، ممکن است چنین برداشت کنید که این ویروس در ردیف امراضی مانند ایبولا و کمی پایین تر از “اچ آی وی” یا ویروس عامل ایدز قرار داشته و از «ویروس های خطرناک کشنده» است.

یکی از دلایل ترس بیش از حد از این ویروس، کمبود معلومات راجع به آن است. این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا شیوع یافت، اما تحقیقات زیادی راجع به آن تا حالا صورت نگرفته است. هیچ واکسنی برای آن هنوز وجود ندارد و آخرین موارد شیوع آن به سال گذشته برمی گردد که در برزیل پدیدار شد. این کارشناسان در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که از این مرض دچار اضطراب و سراسیمگی شویم. یوناس شمیت شانازیت، متخصص ویروس شناسی در انستیتوت بِرنهارد نوخت به دویچه وله گفت: «ما نباید زیکا را با “اچ آی وی” یا ابولا مقایسه کنیم، تا مردم آن را اشتباه درک نکرده و دچار این توهم نشوند که این ویروس، “اچ آی وی” جدید است.»
حشره ناقل ویروس زیکا

نشانه ها و علائم وجود ویروس زیکا در بدن

ویروس زیکا با نقص تولد مرتبط دانسته شده است که در اثر آن، کودکانی با سر خوردتر از حد معمول به دنیا می آیند.ویروس زیکا برای افراد بالغی که باردار نباشند خطر زیادی در پی ندارد. علایم این مریضی تب، درد مفصل و دانه های سرخ رنگ است. “مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده امریکا” به وضاحت گفته است: «این بیماری معمولاً خفیف است… موارد جدی این مریضی که نیازمند بستری شدن باشد، غیرمعمول است. مرگ (ناشی از این مریضی) نادر است.»
خبرگزاری ها از پنج واقعه در ایتالیا، سه مورد در بریتانیا و دو مورد دیگر در اسپانیا خبر می دهند، اما از آنجایی که پروتوکول بین المللی برای گزارش دهی از این ویروس وجود ندارد، این آمار ممکن است درست و کامل نباشد. شمیت شانازیت می گوید ممکن است برخی مردم به این بیماری مبتلا شده باشند بدون این که خود شان بدانند. مرکز وقایه از امراض در ایالات متحده امریکا گفته است که تنها یک پنجم از مبتلایان به این ویروس واقعاً بیمار می شوند. با برشمردن موارد بالا، نمی توان گفت که ویروس زیکا کاملاً بی ضرر است. اخیراً شمار استثنایی نوزادان در برزیل با مشکل “خورد سری” یا “مایکروسفالی” به دنیا آمده اند که این نقص تولدات با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی “خورد سری” تولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان صحتمند است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد. شمیت شانازید می گوید: «هنوز ارتباط ویروس زیکا و مشکل “خورد سری” ۱۰۰ درصد ثابت نشده است، اما احتمال آن خیلی بالا است.» هنوز مشخص نیست که این ویروس چه اندازه از مادر به جنین انتقال می یابد. اما وقتی که نوزاد به دنیا بیاید، این ویروس می تواند از طریق شیردهی از سینه مادر انتقال یابد. برخی کشورها در امریکای جنوبی قبلاً به زنان توصیه کرده اند که تا سال ۲۰۱۸ حامله نشوند. خطر این ویروس در جریان حاملگی بالا است. شمیت شانازیت می گوید که به گونه مثال، هرگاه زنی به برازیل برود و دو ماه بعدش حامله شود نباید نگران باشد، زیرا این ویروس مدت طولانی در بدن انسان زنده نمی ماند.
این ویروس تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن به جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت. تا ماه مه ۲۰۱۵ بیش از ۸۴۰۰۰ مورد ابتلا به این ویروس در برزیل ثبت شد. محققان می گویند احتمالا تا ۱٫۵ میلیون نفر در برزیل به زیکا آلوده خواهند شد. تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا پیدا نشده و پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
شیوع این ویروس در آمریکای لاتین آنچنان نگران کننده شده که مقام های بهداشتی کلمبیا، السالوادور، جاماییکا و اکوادر از زنان خواسته اند تا زمان مشخص شدن وضعیت این ویروس، باردار نشوند.
در مقایسه با ایبولا که علایم آن استفراغ و خون ریزی بی موجب است و در آخرین موج شیوع اش در غرب افریقا ۱۱۳۰۰ تن را کشت، می توانید دریابید که زیکا خیلی هم خطرناک نیست. برخی توریست ها قبلاً بعد از سپری کردن رخصتی خود در کشورهای معروض به این ویروس، آن را به کشورهای خود در اروپا آورده اند، اما پیامدهای جدی نداشته است. به گزارش خبرگزاری آلمانی “دی پی ای”، از سال ۲۰۱۳ به این سو از ۱۰ واقعه ابتلا به این بیماری در آلمان گزارش شده است.

عکس از بیماران مبتلا به ویروس زیکا

وضعیت فوق العاده در برزیل وزارت بهداشت برزیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ هزار سرباز این کشور برای مبارزه با ویروس زیکا، که به تولد نوزادان ناتوان ذهنی منجر می شود، اعزام خواهند شد. این نیروها به تک تک خانه ها سر می زنند و با ارائه بروشور و حشره کش، برزیلی ها را در مورد ویروس زیکا که یک پشه ناقل آن است، آگاه خواهند کرد. این عملیات یک روزه در ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) انجام می شود تا از تاثیر شیوع زیکا بر المپیک پیش روی ریو دو ژانیرو پیشگیری کند. المپیک تابستانی ۲۰۱۶ با نام رسمی «بازی های المپیاد سی و یکم» از ۳۰ ژوییه تا ۱۵ اوت ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵)، در شهر ریو دوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد. ش شهر ریو دوژانیرو به عنوان میزبان این بازی ها در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۰۹ میلادی، توسط کمیته بین المللی المپیک انتخاب شد. ویروس زیکا که از پشه به انسان منتقل می شود، در بعضی موارد تب، سردرد و دردهای عضلانی ایجاد می کند و در اکثر موارد عارضه ای ندارد و همین امر دلیل تشخیص ابتلا به آن را دشوار می کند. تاکنون موردی از فوت ناشی از زیکا گزارش نشده است. خطر اصلی این ویروس متوجه زنان باردار است، زیرا ابتلا به این ویروس ممکن است به بروز میکروسفالی نوزادان و تولد کودکانی با سر کوچک و رشد اندک مغز و جمجمه منجر شود. ویروس زیکا در بخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کاراییب شیوع یافته و بسرعت در حال گسترش است. در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز این ویروس در میان کسانی که از سفر آمریکای جنوبی به کشورشان برگشته اند، دیده شده است.

 

تصویر مبتلایان به ویروس زیکا - شهر بانوان
تصویر مبتلایان به ویروس زیکا – شهر بانوان

ساخت واکسن ویروس زیکا

احتمال ساخت و استفاده از واکسن زیکا تا پایان سال ۲۰۱۶ یک دانشمند کانادایی از احتمال ساخت واکسنی برای ویروس زیکا و امکان استفاده از آن تا قبل از سال ۲۰۱۶ خبر داد. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، گری کوبینگر، دانشمند کانادایی و یکی از فعالان در عرصه ساخت این واکسن پنجشنبه (۹ بهمن) به رویترز گفت: «اولین مرحله از آزمایش این واکسن بر روی انسان اوایل ماه اگوست آغاز می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن اجازه استفاده از این واکسن در ماه اکتبر و یا نوامبر داده خواهد شد». وی همچنین گفت: ساخت این واکسن ساده است و می توان در مدت زمان کوتاهی مقادیر قابل توجهی از آن را تولید کرد. این دانشمند کانادایی در عین حال به این موضوع اشاره نکرد که استفاده از این واکسن چه زمانی در سطح گسترده امکان پذیر خواهد بود. اخیراً شماری نوزادان استثنایی در برزیل با مشکل “خورد سری” یا “میکروسفالی” به دنیا آمده اند که این نقص مادرزادی با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی “خورد سری” متولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان سالم است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد. سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو اعلام کرد که ویروس زیکا به شکل «انفجار گونه ای» در حال گسترش است و ممکن است چهار میلیون نفر را در قاره امریکا مبتلا کند.ویروس زیکا در سال ۱۹۴۷ در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است.این ویروس تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن در جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت.«زیکا» تا ماه مه ۲۰۱۵ به برزیل راه یافت.
شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): ویروس «زیکا» که از پشه «آئه دس» (Aedes) منتقل می شود و مادران باردار و جنین را مورد هدف قرار می دهد در مناطق بسیاری از قاره های آمریکا و آسیا اقیانوسیه شیوع یافته و به تازگی در مناطقی از قاره اروپا نیز دیده شده است.
به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  سازمان جهانی بهداشت در معرفی ویروس زیکا اعلام کرده که این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا در گونه ای از میمون ها به نام رزوس از طریق یک شبکه نظارت بر تب زرد شناسایی شد و برای اولین بار در انسان سال ۱۹۵۲ در اوگاندا و تانزانیا دیده شد. شیوع اصلی این ویروس در آفریقا بود، ولی پس از آن به طور پراکنده در آسیا دیده شد تا اینکه سال ۲۰۰۷ در جزیره «یاپ» (Yap) در میکرونزی واقع در اقیانوس آرام غربی شیوع گسترده ای یافت و نزدیک ۷۵ درصد ساکنین این منطقه را آلوده کرد. سال ۲۰۱۴، شیلی اولین مورد انتقال ویروس را در جزیره ایستر تایید کرد و ماه مه سال ۲۰۱۵، اولین مورد انتقال در ناحیه شمال شرق برزیل تایید شد. در زمان حاضر، برزیل میزبان اصلی این ویروس است و سازمان جهانی بهداشت به تازگی در مورد شیوع این ویروس هشدار داده است و پیش بینی می کند در سال جاری میلادی، سه تا چهار میلیون نفر در سراسر آمریکا به زیکا مبتلا شوند. «دیلما روسف» رئیس جمهوری برزیل نیز اعتراف کرد که این کشور در مبارزه با این بیماری ناکام مانده اند. رئیس جمهوری برزیل که برای مقابله با این ویروس ۲۲۰هزار سرباز را برای آموزش و آگاهی دادن به مناطق مختلف این کشور گسیل داشته، مقابله با این بیماری را به «نبرد» تشبیه کرده است. روسف گفت: تا زمانی که پشه های ناقل ویروس تولید مثل می کنند، ما در حال بازنده شدن دراین نبرد هستیم. باید تلاش کنیم تا بازنده این بیماری نشویم. بنابر گزارش ها، در مناطق شمال شرقی برزیل نزدیک به ۱۰۰هزار نفر مبتلا به ویروس زیکا شده اند. سازمان جهانی بهداشت درباره انتشار «انفجارگونه» این ویروس به آمریکای لاتین هشدار داده است. تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیکا به شمار می آیند که معمولا دو تا هفت روز ادامه دارد. این نشانه ها به طور معمول از هر چهار بیمار، در یک نفر ظاهر می شود. بسیاری از افرادی که به این ویروس آلوده هستند، به دلیل مشاهده نکردن علایم اولیه، از بروز عفونت آگاهی ندارند. شرایط بیماری در زنان باردار بسیار خطرناک است و سبب می شود ویروس از طریق جفت به جنین منتقل شده و سبب تولد نوزاد با میکروسفالی (سر بسیار کوچک و مغز رشد نکرده) می شود.
**قاره آمریکا در زمان حاضر چهار مورد ابتلا به ویروس زیکا در ایالات متحده آمریکا در افراد بازگشته از سفر به مناطق آلوده ثبت شده، ولی هیچ موردی از انتقال در محل مستند نشده است. یک زن در تگزاس پس از سفر به السالوادور به بیماری مبتلا شده و مواردی نیز در فلوریدا، ایلینویز و هاوایی گزارش شده است. اوایل ژانویه ۲۰۱۶ (دی ۱۳۹۴)، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا به زنان باردار توصیه کرد، سفر به ۱۴ کشور آمریکای لاتین را به دلیل وجود خطر ویروس زیکا به تأخیر بیاندازند. این مرکز اعلام کرد: «برای احتیاط تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، خانم های باردار باید به تعویق انداختن سفر به هر منطقه ای را که خطر انتقال ویروس زیکا وجود دارد،در نظر داشته باشند.» در شرایط کنونی از سفر به بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، السالوادور، گینه کوناکری، گوادلوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیک، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، سن مارتین، سورینام، ساموآ، ونزوئلا و پورتوریکو خودداری کنند. وزارت بهداشت برزیل به عنوان کشور میزبان اصلی ویروس زیکا، اعلام کرده است: بیش از ۲۰۰ هزار سرباز این کشور برای مبارزه با ویروس زیکا اعزام خواهند شد.این نیروها به تک تک خانه ها سر می زنند و با ارائه بروشور و حشره کش، برزیلی ها را در مورد ویروس زیکا آگاه خواهند کرد. این عملیات یک روزه ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) انجام می شود تا از تاثیر شیوع زیکا بر المپیک پیش روی ریو دو ژانیرو پیشگیری کند. مقامات بهداشتی ریودوژانیروز هفته گذشته اعلام کردند که موارد ابتلا زنان باردار به این ویروس نسبت به هفته پیش از آن دو برابر شده است و از ۳۴۱ تن به ۶۹۸ رسیده و این در حالی است که موارد بروز میکروسفالی از ۴۵ درصد به ۶۶ درصد افزایش یافته است. جمهوری دومینیکن نیز هفته گذشته وجود ۱۰ مورد ابتلا به ویروس زیکا را در آن کشور تایید کرد. دولت کانادا نیز گفته است اگرچه خطر ابتلا برای شهروندان آن کشور کم است، اما برای افرادی که به مناطق شیوع ویروس سفر می کنند، «خطر درپیش» است. پشه هایی که ویروس زیکا را انتقال می دهند، در زمان حاضر در کانادا نیستتند و این کشور یکی از دو مکان در قاره آمریکا است که به دلیل هوای سرد انتظار نمی رود این بیماری در آن شیوع پیدا کند. با این حال سازمان بهداشت عمومی کانادا به شیوه کشورهای دیگر توصیه کرده است تا زنان باردار یا با احتمال حاملگی پیش از برنامه ریزی سفر به مناطق پرخطر، با پزشک خود مشورت کنند و اگر سفر را نمی توان به تعویق انداخت، باید اقدامات پیشگیرانه سخت تری را برای جلوگیری از نیش خوردگی و محافظت از خود در پیش گرفت.
**قاره آسیا اقیانوسیه کشورهای جنوب شرق آسیا، استرالیا و نیوزیلند امروز (شنبه) درپی تایید چند مورد ابتلای مردم به ویروس «زیکا» در منطقه و گسترش آن در جهان، هشدارهای بهداشتی صادر کردند و خواستار توجه به دستور العمل ها در این زمینه شدند. وزارت بهداشت مالزی پس از بیانیه سازمان جهانی بهداشت، هشدار بهداشتی برای تمام مراکز بهداشتی دولتی و خصوصی صادر کرد در حالی که تاکنون در این کشور ابتلا به ویروس زیکا مشاهده نشده است. وزارت بهداشت فیلیپین نیز اعلام کرد تنها یک مورد زیکا سال ۲۰۱۲ در شهر «سبو» شناسایی شد، اما به مردم توصیه کرد اقدامات حفاظتی را مانند استفاده از مواد دافع حشرات مدنظر داشته باشند. وزارت بهداشت و آژانس ملی محیط زیست سنگاپور نیز اعلام کرد برای جلوگیری از چالش آینده و گسترش ویروس زیکا، گام های لازم را به منظور جلوگیری از گسترش این ویروس برداشته اند. سنگاپور دستور لازم را برای افزایش آگاهی جامعه پزشکی از ویروس زیکا صادر کرده است و همه پزشکان و آزمایشگاه های تشخیصی موظف شدند، موارد مشکوک را در عرض ۲۴ ساعت تایید و آزمایش را تکرار کنند. مقام های دولت تایلند نیز اعلام کردند امسال تنها یک مورد زیکا شناسایی شده و این به دلیل دسترسی بهتر به مراقبت های بهداشتی است.نخستین مورد ویروس زیکا در تایلند سال ۲۰۱۲ تشخیص داده شد و تاکنون به طور متوسط سالانه پنج مورد ابتلا در این کشور جنوب شرق آسیا ثبت شده است. دولت استرالیا نیز ضمن هشدار به مسافران و زنان باردار، از آنها خواست در مورد سفر به هر یک از کشورهایی که تحت تاثیر زیکا قرار دارند، تجدید نظر کنند. کارشناسان در مورد گسترش بیماری و ویروس زیکا در استرالیا نیز هشدار داده اند. وزارت بهداشت نیوزیلند همچنین از احتمال انتقال ویروس زیکا به ۹ مسافر این کشور خبر داد که به جنوب اقیانوس آرام سفر کردند. چهار نفر از کسانی که احتمالا تحت تاثیر زیکا قرار گرفتند زن هستند. وزارت بهداشت نیوزیلند انتقال ویروس به یک مرد را تایید کرد اما وضعیت وی خوب گزارش شده است. نیوزیلند پیش از این در سال ۲۰۱۴ نیز مواردی از ابتلا شهروندان این کشور را به زیکا تجربه کرده است. «سومیا سوامیناتان» مدیرکل شورای تحقیقات پزشکی هند نیز اعلام کرد که مقامات بهداشتی و درمانی این کشور برای مقابله با ویروس «زیکا» آماده می شوند. وی گفت: بررسی نمونه ها برای یافتن افراد آلوده به ویروس «زیکا» در شهرهای مختلف هند آغاز شده است. عوامل بهداشتی توجه کامل خود را برای مقابله با این بیماری به تولدها و علائم دیگر این بمیاری متمرکز می کنند.

**قاره اروپا نخستین مورد ابتلا به ویروس «زیکا» هفته گذشته در دانمارک گزارش شد که فرد مبتلا شهروند این کشور بوده که به آمریکای مرکزی و جنوبی سفر کرده است. مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها اعلام کرده اند که هیچ شواهدی از این ویروس در یک کشور عضو به دست نیامده است و موارد وارداتی «نادر» بوده اند. این مرکز توصیه کرده است سازمان های بهداشت عمومی در کشورهای عضو باید برای آموزش کارکنان بهداشتی به ویژه متخصصان زنان، اطفال و مغز و اعصاب اقدام کنند. همچنین توصیه شده است که سازمان های بهداشتی دولت های عضو اتحادیه اروپا به زنان باردار و زنانی که قصد باردار شدن دارند، مشورت با پزشک را ارائه کنند. اداره بهداشت عمومی بریتانیا هم هفته گذشته اعلام کرد سه شهروند بریتانیایی پس از سفر به قاره آمریکا به بیماری مبتلا شده اند. وزارت بهداشت فرانسه نیز با اعلام پنج مورد از ابتلا به ویروس زیکا بدون گزارش هیچ مورد وخیم، از نبود نگرانی برای شیوع این بیماری در اروپا خبر داد. مرکز بهداشت ملی مسافرت انگلستان نیز اعلام کرد زنان باردار باید در مورد مناطق شیوع بیماری «پرهیز از سفر را در نظر بگیرند» و وزارت امور خارجه هم توصیه کرده است اگر قصد سفر به آن مناطق را دارند، پیشاپیش اطلاعات مربوط به بیماری را کسب کنند.

**هشدارهای سازمان جهانی بهداشت سازمان جهانی بهداشت با انتشار بیانیه ای نسبت به شیوع قریب الوقوع ویروس بسیار خطرناک زیکا در قاره آمریکا، جز کشورهای کانادا و شیلی، هشدار داد. در این بیانیه آمده است: تاکنون تولد سه هزار و ۸۹۳ مورد کودک مظنون مبتلا به میکروسفالی در برزیل گزارش شده است که نسبت به همه پنج سال گذشته ۳۰ برابر بیشتر بوده و نشانگر جهشی نگران کننده در گسترش این ویروس است. سازمان جهانی بهداشت قرار است دوشنبه (پس فردا) در مورد اینکه آیا ویروس زیکا باید یک فوریت سلامت جهانی قلمداد شود، تصمیم گیری کند. **ویروس زیکا و المیپک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو المپیک تابستانی ۲۰۱۶ با نام رسمی «بازی های المپیاد سی و یکم» از ۳۰ ژوییه تا ۱۵ اوت ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵)، در شهر ریو دوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد که شیوع ویروس زیکا در آستانه برگزاری این مسابقات، چالش های دولت این کشور را در تدارک شرایط میزبانی دوچندان کرده است. «فرمان لوئیز فرناندو پزائو» فرماندار ریودوژانیرو هفته گذشته بدنبال کسری بودجه که باعث آشفتگی در نظام مراقبت های بهداشتی این ایالت در فاصله هشت ماه تا آغاز بازی های المپیک ۲۰۱۶ شده است، وضعیت اضطراری اعلام کرد. وضعیت اضطراری در ریودوژانیرو پس از آن اعلام شد که بیمارستان ها، اتاق های اورژانس و درمانگاه ها در سراسر این ایالت با تمام شدن بودجه خرید تجهیزات و پرداخت دستمزدها ، تعطیل شدند یا خدمات خود را کاهش دادند. وضعیت اضطراری که در بحبوحه شیوع ویروس زیکا اعلام شده ۱۸۰ روز یا تا اواخر ژوئن ۲۰۱۶ به طول خواهد انجامید. همزمان با این موضوع که گسترش ویروس زیکا در برزیل نگرانی هایی را برای مسافران علاقمند به دیدن مسابقات المپیک پدید آورده است، مسئولان گردشگری و المپیک این کشور خطر را برای گردشگران خارجی کم اهمیت می دانند.
از سوی دیگر، شهرهای سراسر برزیل آموزش شهروندان در مورد خطر آب های راکد و آبگیرها را آغاز کرده اند. منابع خبری امروز اعلام کرده اند ورزشگاه های محل برگزاری رقابت های المپیک قبل و در طول برگزاری بازی ها هر روز بازرسی می شود تا خطر تماس ورزشکاران و گردشگران با ویروس زیکا به حداقل کاهش یابد. کمیته بین المللی المپیک برزیل که در تماس نزدیک با وزارت بهداشت این کشور، سازمان جهانی بهداشت و کمیته برگزاری بازیهای ریو ۲۰۱۶ است، اعلام کرده که ورزشگاه های محل برگزاری بازی ها مرتب بازرسی می شود تا خطر تماس ورزشکاران و هواداران با حشرات ناقل بیماری به حداقل برسد.. کمیته برگزاری بازی ها همچنان از اقدامات کنترل و پیشگیری که مسئولان مربوطه ارایه کرده اند، پیروی می کند و رهنمودهای مربوطه را برای ورزشکاران و گردشگران ارسال می کند. **درباره زیکا بیشتر بدانیم در زمان حاضر هیچ درمان خاصی برای مبتلایان به ویروس زیکا به عنوان «ویروس غافلگیرکننده سال ۲۰۱۶ » شناخته نشده و بهترین راه پیشگیری و محافظت در برابر نیش حشره است. تحقیقات، هنوز انتقال ویروس از مادر به جنین را ۱۰۰ درصد تایید نکرده و ممکن است در برخی مادران باردار، ویروس به جنین منتقل نشود. بیماری از طریق واکنش زنجیره ای پلیمراز و جداسازی ویروس از خون تشخیص داده می شود که تشخیص این بیماری معمولا به دلیل شباهت به تب دانگ و تب زرد دشوار است. استفاده از پشه بند، حشره کش ها و پوشاندن بدن، بستن در و پنجره و توجه به نظافت منزل به ویژه دور کردن زباله از خانه، مهمترین روش های پیشگیری از رشد و تکثیر پشه ناقل «آئه دس» (Aedes) است که معمولا در آب ساکن موجود در سطل، گلدان، ظروف و پارچ تخم ریزی می کند.

 

52+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

4 دیدگاه

 1. ویروسی که از هند امده
  کشف ویروس سمی و کشنده از هند
  این حشره ویروس نیست بلکه نوعی ساس است و سایر تصاویر حاصل فتوشاپ و گریم است

  متن و پاسخ شایعه

  متن شایعه

  “این حشره یک نوع ویروس هست که از هند کشف شده و داره پخش میشه حواستان باشد این حشره رو به هیچ وجه بادست یا با پای برهنه نکشین خیلی خطرناکه وظرف چند ساعت آدمو ازبین میبره میبرد.خواهش میکنیم این پیامو برای همه بفرستین تاآشنایی پیداکنن با این حشره خطرناک”

  پاسخ شایعه

  ۱٫ این شایعه و تصاویر ضمیمه آن قبلا با عنوان “new killer insect” در میان کاربران انگلیسی زبان فضای مجازی انتشار گسترده ای داشته است!

  ۲٫ ویروس ها میکروارگانیسم هایی با اندازه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر هستند؛ ویروس خواندن این حشره ناشی از کم سوادی مترجم شایعه است!

  http://yon.ir/RoshdVirus

  ۳٫ حشره ای که در تصاویر دیده می شود “ساس آبی غول پیکر” نر است که تخمهایش را بر دوش میبرد! این حشره خطرناک یا کشنده نیست و عامل یا ناقل بیماری یا عفونت خاصی نمی باشد!

  http://yon.ir/ZooENG

  http://yon.ir/IAnimalRU

  ۴٫ تصویر انگشت های توخالی حاصل میکس عکس دهان دو “مارماهی نقره ای” بر روی تصویر دو انگشت است!

  http://yon.ir/biodidac

  ۵٫ تصاویر دستهای حفره دار مربوط به گریم های حرفه ای و آماتوراست! چند کاربر شبکه های اجتماعی آموزشها و ویدیوهای متعددی از ساخت این گریمهای ترسناک منتشر کرده اند.

  http://yon.ir/grim1

  http://yon.ir/grim2

  http://yon.ir/grim3

  http://yon.ir/YTgrim

  ۶٫ این تصاویر در بسیاری از افراد حالاتی چون تپش قلب، خارش بدن و حس انزجار را ایجاد می کند که به ترایپوفوبفیا (Trypophobia) یا ترس از حفره های خوشه ای نامنظم معروف است.

  http://yon.ir/trypo

  http://yon.ir/WPost

  حق جو وحق طلب باشیم

  لینک مطلب جهت انتشار:
  http://shayeaat.ir/post/568

  2+

  کاربرانی که این دیدگاه را پسندیده اند:

  • avatar
 2. سلام
  ممنونم
  مطلب جامع و پرکاربردی بود
  از این مطالب آموزنده بیشتر بذارید

  2+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلک ها کلیک کنید تا در متن قرار گیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette