خانه / علمی_فناوری / علمی – نجومی

علمی – نجومی

نیرومند ترین و پر نور ترین ابرنواختر کیهان

ابر نواختر کیهان - شهر بانوان
ابر نواختر کیهان – شهر بانوان

ستاره ها و ابر نواختر ها در عین زیبایی و درخشندگی خود، می توانند اطلاعات خوب و مفید درمورد علم نجوم در اختیار ما گذارند. این علم علی رغم زیبایی های ظاهری، موجب تکامل زیباییهای باطنی انسان نیز می شود. با ما در این لینک همراه شوید تا جدید ترین و زیبا ترین مطالب به روز علم نجوم را در اختیار شما بانوان فرهیخته و دانشمند قرار دهیم. Smile

ابرنواختر (به انگلیسی: Supernova) و یا سوپرنوا پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم، زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می برند. ستاره ماده‌ی خود را به سوی فضا پرتاب می کند و ممکن است درخشندگی آن چند روزی از کل یک کهکشان هم بیش تر باشد. هنوز هم می توان بقایای درخشان ستاره‌های منفجر شده را، که صدها یا هزاران سال پیش از هم پاشیده‌اند،دید. ابرنواخترها نادراند؛ در کهکشان خودمان به طور میانگین در هر قرن یک یا دوابرنواختر رخ می دهد که برخی از آن‌ها نیز در پس غبار کهکشان پنهان می شوند. آخرین ابرنواختر قطعی که در راه‌شیری دیده‌شد، ابرنواختر کپلر در سال ۱۶۰۴ میلادی بود. اما اخترشناسان، به‌خصوص رصدگران‌آماتور، تعداد بسیار بیشتری را در دیگر کهکشان‌ها یافته‌اند.

جدیدترین یافته‌ی ستاره‌شناسان در کهکشانی با فاصله‌ی چندین میلیارد سال نوری، ابرنواختری است که شاید قدرتمندترین و درخشان‌ترین نمونه‌ی مشاهده‌شده تاکنون باشد. این ابرنواختر بی‌نظیر و منحصربه‌فرد که ASASSN-۱۵lh نام گرفته، می‌تواند در آینده کاملا دیدگاه دانشمندان را به این دسته از پدیده‌های جذاب نجومی متحول کند. با زومیت همراه باشید.
قدرت ابرنواختر ASASSN-۱۵lh حدود ۲۰۰ برابر از متوسط قدرت ابرنواخترهای شناخته‌شده بیشتر است و درخشش باورنکردنی آن از مجموع نور ستاره‌های کهکشان راه شیری ۲۰ برابر بیشتر برآورد می‌شود. جلوه‌های عجیب و ناشناخته نظیر قدرت و درخشش مافوق تصور ASASSN-۱۵lh، ستاره شناسان را به این باور رسانده که شاید انفجار ستاره‌ای بسیار کمیاب و غیرمعمول موسوم به مگنتار، دلیل ایجاد آن است. مگنتار نوعی ستاره‌ی نوترونی به‌شدت متراکم (دارای جرم بسیار زیاد) در حال فروپاشی است که جرم زیاد، سرعت چرخش وضعی آن را به شکلی باورنکردنی افزایش می‌دهد و یک میدان مغناطیسی با قدرتی مافوق تصور ایجاد می‌کند. سرعت خیره‌کننده‌ی چرخش وضعی مگنتار تحت تأثیر میدان مغناطیسی، می‌تواند منبع انرژی مناسبی برای پایداری و افزایش زمان درخشش آن (نسبت به درخشش معمول حاصل از وقوع ابرنواختر) فراهم کند. می‌توان این پدیده را به یک دینام ساده متصل به یک لامپ تشبیه کرد؛ هر چه دینام با سرعت بیشتری به حرکت درآید، لامپ درخشش بیشتری خواهد داشت.
درخشش پایدار و غیرقابل‌باور ASASSN-۱۵lh، یک پدیده‌ی کاملا بی‌نظیر و به‌نوعی فانتزی در علم ستاره‌شناسی است. در حالت کلی ابرنواخترهای بسیار درخشان، حاصل شکافت هسته‌ی اتم تحت تأثیر حرارت زیاد در مرکز یک ستاره‌ی فوق‌العاده بزرگ یا به تعبیری انفجار اتمی ستاره هستند. ولی در مقایسه با درخشش ASASSN-۱۵lh، نور حاصل از قدرتمندترین ابرنواخترهای شناخته‌شده بسیار ضعیف به نظر می‌رسد. از طرف دیگر معمولا نور حاصل از فروپاشی ستاره در مقایسه با درخشش انفجار خارجی آن بسیار کمتر است. اگر یک مگنتار به‌عنوان یک ستاره‌ی نوترونی در حال فروپاشی توانسته پدیده‌ی درخشانی مثل ASASSN-۱۵lh ایجاد کند، یکی از دلایل می‌تواند حرکت وضعی بسیار سریع آن برای تأمین انرژی موردنیاز درخششی قابل‌دیدن از میلیاردها سال نوری دورتر باشد.
توضیح فوق یکی از معدود دلایل ممکن و شاید بهترین توضیح برای وقوع ابرنواختر ASASSN-۱۵lh محسوب می‌شود. به‌طور کلی این ابرنواختر پدیده‌ای بسیار غیرمعمول به شمار می‌آید و یافتن توضیحی دقیق برای منبع انرژی فرایندی با این مشخصات بسیار مشکل است. ولی کهکشان بی‌انتها، لبریز از معما است و شاید سوخت این ابرنواختر مرموز از منبعی دیگر و البته ناشناخته برای انسان تأمین شده است. حتی اگر تئوری مگنتار دلیل وقوع ASASSN-۱۵lh نباشد، به هر شکل ستاره شناسان موضوعی جذاب برای مطالعه و تحقیق و شاید پنجره‌ای تازه برای کشف اسرار کیهان در اختیار دارند.
نکته‌ی جالب در این کشف ASASSN-۱۵lh، نادیده گرفته شدن آن توسط دانشمندان تا پیش از این است. در پروسه‌های رسمی جستجو و کاوش برای یک ابرنواختر جدید، فقط منظومه‌هایی موردبررسی قرار می‌گیرند که وجود آن‌ها که با مدارک مستدل، تائید و ثبت شده است. ولی ASASSN-۱۵lh در منظومه‌ای ثبت‌نشده قرار دارد که نام آن در هیچ‌کدام از منابع معتبر ستاره‌شناسی به چشم نمی‌خورد. فاصله‌ی بسیار زیاد این ابرنواختر با زمین و بالطبع ضعیف بودن نور آن، باعث شده که تاکنون مشاهده آن در هیچ فهرست رسمی ثبت نشود. در حقیقت این پدیده‌ی حیرت‌انگیز نجومی تا همین اواخر توجه هیچ‌کس را جلب نکرده بود.
خوشبختانه کریس استانک و همکارانش در یکی از گروه‌های تحقیقاتی وابسته به ASAS-SN (موسسه‌ی بررسی مداوم تمام آسمان برای یافتن ابرنواختر) مشهور به اساسینز، رویه‌ای غیرمعمول دارند. این گروه به کمک مجموعه‌ای از تلسکوپ‌ها، هر شب سرتاسر آسمان را رصد می‌کنند و همه‌ی ستاره‌ها حتی در منظومه‌های ثبت‌نشده را زیر نظر دارند. مشاهده‌ی مکرر این ابرنواختر در محدوده‌ی نظارتی گروه استانک، سرانجام نظر آن‌ها را جلب کرد که و آن‌ها را به فکر بررسی دقیق‌تر انداخت.
ستاره‌شناس‌ها بعد از دو هفته نظارت و مشاهده دقیق، به قدرت مافوق تصور این ابرنواختر پی بردند. آن‌ها متوجه شدند که این ابرنواختر در منظومه‌ای بافاصله‌ی ۳.۸ میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد و ۵۷۰ میلیون بار درخشان‌تر از خورشید و ۳ برابر قدرتمندتر از بزرگ‌ترین ابرنواختر کشف‌شده است. البته قدرت و درخشش باورنکردنی ASASSN-۱۵lh به معنای اندازه‌ی بسیار بزرگ آن نیست. در حقیقت به گفته‌ی رابرت کریشنر، یکی از متخصصان ابرنواختر در دانشگاه هاروارد: گمان می‌رود که قطر مرکز ASASSN-۱۵lh فقط ۱۶ کیلومتر است.

 

ff8356084d2b4d6af14f38f6680b2812_XL
البته این فرضیات صرفا با در نظر گفتن تئوری مگنتار مطرح شده‌اند که این مسئله به طرح شدن سؤال‌های بی‌جواب دیگری منجر می‌شود. به‌عنوان‌مثال یک مگنتار برای ایجاد نیرو و درخششی در این ابعاد، باید با سرعت ۱۰۰۰ دور در ثانیه بچرخد و با راندمان ۱۰۰ درصد، حرارت را به نور تبدیل کند که چنین بازدهی از نظر اصول علم فیزیک غیرممکن است در صورت صحیح بودن تئوری مگنتار، دیگر هیچ ابرنواختری به درخشش ASASSN-۱۵lh نخواهد رسید.
از طرف دیگر، سایر نظریه‌ها نیز چندان مجاب‌کننده نیستند. ASASSN-۱۵lh می‌تواند انرژی خود را از شکافت هسته‌ی نوعی ماده رادیواکتیو تأمین کند ولی برای این کار به‌ منبع بسیار عظیمی از نیکل ناپایدار (تقریبا ۳۰ برابر جرم خورشید) نیاز دارد. بر اساس نظریه‌ی دیگر، شاید ASASSN-۱۵lh اصلا ابرنواختر نباشد و در اثر فعالیت‌های رادیواکتیو غیرمعمول در اطراف یک سیاه‌چاله عظیم ایجاد شده که این فرضیه به معنای کشف یک پدیده‌ی نجومی کاملا جدید و مشاهده نشده است.
به هر شکل احتمالا به‌زودی اطلاعات دقیق‌تری در مورد ASASSN-۱۵lh به دست خواهد آمد. از اواخر سال جاری (۲۰۱۶)، تلسکوپ فضایی هابل به بررسی منظومه‌ی میزبان این پدیده می‌پردازد که این اقدام اطلاعات بیشتری در مورد محیط اطراف آن در اختیار ستاره‌شناس‌ها قرار می‌دهد.
رایرت کریشنر در این مورد می‌گوید:
ما به دنبال یک سری شواهد ضمنی در مورد ماهیت کهکشان موردبحث هستیم. این شواهد احتمالا دانسته‌های مفیدی در مورد شرایط شیمیایی ASASSN-۱۵lh و رویدادهای که منجر به انفجار آن شده اند، در اختیار ما خواهند گذاشت. ولی صرف‌نظر از همه‌ی کشفیات احتمالی، این ابرنواختر بدون شک درخشان‌ترین پدیده‌ای است که تاکنون در سراسر کیهان مشاهده شده است.

منبع: سایر سایت های اینترنتی

21+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر روی شکلک ها کلیک کنید تا در متن قرار گیرند

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette